Besedilo Ide Škerl je kratko, a ima rušilno moč. Seže globoko in podira zidove predsodkov, ilustracije Petra Škerla pa zgodbo le še podkrepijo.

TU BLIZU ŽIVI DEKLICA, ki ima čudno ime, ni tako lepa, niti bogata, kot ti in jaz, je nevidna in neslišna – brez telesa in nima prijateljev. Živi v stari hiši, s čudnimi ljudmi, nima svoje sobe in lepih oblek. Zdaj je ni več, a bila je tukaj, v istem času, čisto blizu, v sosednji ulici, v sosednji klopi. Nismo je opazili.

Kaj je njena mavrica? Nikoli ne bomo izvedeli, saj je nismo hoteli spoznati.

Luka: Knjiga te zadane v srce. Ima močno sporočilnost.

Eva: Nikoli ne sodi ljudi po zunanjosti. Bodi prijazen do tistega, ki je prišel od drugod in še nima prijateljev.

Neli: Deklica je za vedno spremenila srci obeh sošolk. Najbrž ne bosta nikoli več tako brezbrižni do drugih.

Timotej: S svojimi risbami je pokazala, kako lepo se počuti doma in kako težko ji je bilo v šoli, ko se ni hotel nihče družiti z njo.

Gregi: Dokler osebe ne spoznaš, ne sodi o njej. Daj ji priložnost, da se pokaže in tudi sebi, da spoznaš nekoga novega. Mogoče najdeš zelo zanimivega človeka in še kakega prijatelja.

NMK- jevci   5. razreda