MED ABORIGINI V 1.R OPB

Unicefov projekt Potujmo k sebi in okrog sveta, nam je tokrat smerokaze obrnil proti Avstraliji. Na fotografijah smo si ogledali značilnosti Avstralije (Sidneysko opero, velemesta, živalstvo, prvotne prebivalce Aborigine, Koralni greben,..). Ustavili smo se pri živalstvu in spoznali živali, ki živijo na prostem samo v Avstraliji. O njih smo izvedeli kar nekaj novih in zanimivih stvari. Nato smo se podali med Aborigine in spoznali njihov način življenja. Otroke je presenetilo, ko so izvedeli, da je bumerang eno izmed njihovih orožij, s katerim si ulovijo hrano. Z metanjem boomeranga smo poizkusili tudi sami a ugotovili, da le ni tako lahko. Prebrali smo aboriginsko basen Pigi-Bila, požrešni kljunati ježek. Na internetu pa smo si ogledali ples in glasbo Aboriginov ter spoznali njihovo tehniko slikanja. V vsem tem smo uživali tudi sami. Naslikali smo slike z odtiskovanjem pik, z motivom iz sanjskega časa. Na glave smo si nadeli aboriginske perjanice, se poslikali po obrazu in zaplesali ob zvokih aboriginske glasbe. Preizkusili smo se v igranju na didgeridoo, instrument aboriginov. Ta je narejen iz evkaliptusovega debla, katerega izdolbejo termiti. Vse, kar je potrebno, je le pravilno pihanje da iz njega izvabimo čudovit, pomirjajoč zvok. Izvedeli smo tudi, da imajo Aborigini sveto skalo Uluru, ki je najvišja skala na svetu. Otroci so bili najbolj navdušeni nad podatkom, da skala lahko prinese nesrečo v življenje, če od nje odlomiš košček in ga vzameš s sabo domov. Za konec pa smo izdelali še dečka Aborigina iz blaga in ga poimenovali Amaroo, kar pomeni lepo mesto.

Učiteljica Nina Zver

010203040506070809010011012013014015016017018019020021022